
Az ún. optikai koherencia-tomográfiának nevezett, a szemészek által használt műszeres vizsgálat, ami hazánkban is már több, mint tíz éve elérhető a szemészeti klinikákon és egyre több városban, a nagyobb kórházakban, egyelőre az SM betegek klinikai ellátásában még keresi a helyét. - magyarázza dr. Mátyás Klotild, neurológus főorvos, a magyarsminfo.hu orvos-szakértője.
Segítségével jól vizsgálható a szemfenéken az ideghártya (retina), ahol a látott kép elektromos jellé alakul, hogy a látóidegen keresztül az agy látókérgébe jusson. A szemész szinte mikroszkópikus képet kap a szemfenékről, az ideghártya rétegeiről. A műszer speciális lézer segítségével az ultrahang készülékek elvén működik, de nem hang, hanem a lézerfény alkalmazásával hoz létre képet a vizsgált területről. A felbontóképesség 10 μm, ami a milliméter százezred része. A vizsgálathoz szemcseppel kitágítják a pupillát, de egyéb beavatkozást nem igényel. Veszélye nincs, nem fáj.
Az optikai koherencia-tomográfiának a szklerózis multiplex diagnosztizálásában nincs szerepe. E betegek elsősorban akkor kerülhetnek ilyen műszeres vizsgálatra, ha valamelyik gyógyszervizsgálatban vesznek részt, vagy ha arra van gyanú, hogy bizonyos kezelésük mellett szemészeti szövődmény alakult ki. A szövődmény diagnosztizálásában, súlyosságának pontosabb megítélésében, mérésében és alakulásának követésében is segítséget nyújt.
Az SM-ben egyik gyakori tünet a látásromlás. Azoknál az SM betegeknél, akiknél a látóideg károsodott, ezzel a vizsgálattal pontosabban meg lehet ítélni a látóideg betegségének mértékét. Egyelőre ennek inkább tudományos jelentősége van, a hétköznapokban a látás- és a szemtükörrel történő szemfenék vizsgálat elegendő információt ad. – fogalmazott dr. Mátyás Klotild.