
Hódít a tetoválás. Óriási divat. Pár évtizede még a primitívség és a bűnözők jutottak eszünkbe egy tetovált testről. Manapság ápolt, művelt emberek is tetováltatnak. A motívumok egyre színesebbek és finomodnak. Kiterjedésük szélsőségek között mozog a rejtett helyen elhelyezkedő diszkrét méretű és az akár egész testfelületet, fejtetőt és arcot beborító között. Lehet mondani, hogy ízlés dolga, de orvosként nézve ennél többről van szó. A procedúra során sok apró sérülés éri a bőrt – szerencsére ma már fertőzés csak kivételesen -, ami aprócska hegeket okoz, akadályozva a sejtek közti nedvek szabad áramlását. A festék idegen anyag, befogadása munkára készteti a szervezetet.
Sokan figyelmen kívül hagyják, hogy a bőr fontos szervünk és csak egyik funkciója, hogy takarja testünket. Pedig ez a takarás már önmagában is összetett, nem egyszerű csomagolásról van szó. A mechanikus védelmen túl fényvédelmet és a kórokozók elleni védelmet is nyújt, valamint hőszabályozó szerepet is betölt.
A külvilágból jövő ingerek egy részét a bőrben elhelyezkedő idegvégződésekkel érzékeljük. Fontos anyagcsere- és immunfolyamatok zajlanak benne. A manapság sokat emlegetett D-vitamin is itt termelődik. Egyszóval a bőr folyamatos munkát végez, nem szerencsés akadályozni ebben és károsítani működését.