Egyedülálló szolgáltatással várja az érdeklődőket a dombóvári Presidium Közhasznú Egyesület.
A kerekesszékes kerékpáros riksa szolgáltatásuk azok számára is lehetővé teszik a kimozdulás, a biciklizés élményét, akiknek a kerékpározáshoz szükséges bármely képességük, erejük csökkent, vagy hiányzik, akár átmenetileg, akár tartósan, de szeretnének kimozdulni.
A kimozdításhoz szervezet aktivistái speciális kerékpárokat használnak. Az egyik fajta kerékpárt sokan ismerik, a tandem-kerékpározásra használható, két személy által hajtható. Ezen az egyik személy lehet gyengébb, vagy pl. fogyatékkal élő, tehát pl. vak, a másik, ép személy tud neki a kerékpározásban segítséget nyújtani, de megmarad az önálló tekerés élménye is.

A másik típusú járműből alig pár darab van Magyarországon: ez az ún. kerékpáros kerekesszékes riksa, amin egy rámpa segítségével egy kerekes székes embert lehet elhelyezni és szállítani. A Presidium Közhasznú Egyesület által Hollandiából beszerzett és a civilek számára elérhető jármű könnyen kezelhető, egy pedállal megoldható a kerekesszékes ember rámpára való fel-és lehajtása. A kerekesszékbe könnyen be lehet ülni és kiszállni, nagyon kényelmes és ergonomikus. A biztonságról hárompontos biztonsági öv gondoskodik. Az érdekes jármű átlagos emberi erővel hajtható utas szállítás közben is, sík terepen. Emelkedőn a haladást elektromos motor is segítheti.
A kerékpározás élménye, a gyorsabb haladás, a mozgás öröme és a közösen végzett tevékenység egyaránt örömet okozhat ebben a kétféle a megoldásban.
(A kerékpárról bővebben a
www.kerekesszabadság.hu oldalon lehet tájékozódni.)
A kerékpár mellett szóló további szempont, hogy a környezetet is védik a motor nélküli teljesen megújuló energiával működő „zöld" járművel, de az elektromos motor is nagyon kevés káros anyagot bocsájt ki. A kerékpárokkal június utolsó hétvégéjén a budapesti Norvégminta Fesztiválon találkozhattak az érdeklődők. Itt a magyarsminfo.hu érdeklődésére Rieger Erika, a dombovári Presidium Közhasznú Egyesület elnöke elmondta, hogy egy SM-beteg fiatalembernek is segítenek a járművel, aki 10 évig nem tudta elhagyni a lakását a mozgáskorlátozottsága miatt, de ezzel a járművel nemcsak kimozdulni tud, de a szervezetnél munkát is kapott, szőtteseket készít jelenleg. A Presidium megváltozott képességűek foglalkoztatásáról szóló sikertörténetről a Rehabportálon találtunk egy érdekes cikket:
„A vállalt minimumon túl teljesít a Presidium Közhasznú Egyesület is. Rieger Erika, a szervezet vezetője elmondta, hogy 33 megváltozott munkaképességű foglalkoztatottjuk van. Az egyesület elsődlegesen vállalt közhasznú céljainak megvalósításában segítenek, vagyis a fogyatékkal élők ellátásban segítenek Reménység Napközi Otthonban. Irodai munkát végeznek, a takarításban, a konyhán vagy éppen a műhelyekben segítenek.
Rieger Erika kiemelte, hogy a megváltozott munkaképesség nem kizárólag valamilyen fogyatékosságot jelent, sokszor – mint ahogy az ő munkavállalóik esetében is – betegség áll a háttérben. Fontos ugyanakkor, hogy a program nemcsak a foglalkoztatási rehabilitációt teszi lehetővé, hanem háttér terápiát is magában foglal, mentális és szociális fejlesztés is. Az intézményvezető arra is kitért, hogy előny számukra, hogy egy épületben vannak a Város- és Lakásgazdálkodási NKft.-vel, így szakmailag össze tudnak dolgozni." A 2014. februárjában megjelent cikk teljes terjedelmében
itt olvasható.
A szervezet további innovációkat is bevezetett, pl. egy iPod –ra felvették Dombóvár nevezetességeinek bemutatását, idegenvezetői szemmel, és a kerekesszékes riksában ülő ezt végighallgathatja a várost bejárva, tehát városnéző sétára is alkalmas az eszköz.
A kerekesszékes riksa jelképes áron kibérelhető helyben és igény szerint más településre is elviszik. A Norvég Civil Alaptól nyert pályázatból vásárolták, ennek részletei
itt olvashatóak.„Jóléti szolgáltatások társadalmilag sérülékeny csoportoknak
Presidium Közhasznú Egyesület
A projekt időtartama: 2014. augusztus 1. - 2016. április 30.
Támogatás összege: 17,581 €
A súlyos vagy speciális fogyatékossággal élő emberek társadalomban való aktív részvételi lehetősége csekély, hiszen nincsenek kiépítve olyan közlekedési szolgáltatások, amelyek ebben segítenék őket.
A projekt célja a Dombóvár térségében fogyatékossággal élő és/vagy mozgásukban korlátozott személyek „kimozdítása" élményterápián, sport és kulturális programokban való részvételen keresztül. Mobilitásuk javulása által társas kapcsolataik bővülnek, testi és lelki egészségük fejlődik, beszűkültség-érzésük csökken. Élő kapcsolatba kerülnek a város lakosságával, ami társadalmi szemléletváltást is eredményez.
A kimozdítás speciális kerékpárokkal történik, melyekkel városnéző túrákat szerveznek és az érintettek közlekedését, jogaikhoz való hozzájutását is segítik, fejlesztve ezzel önmenedzsmentjüket. Önállósodásuk, egészségfejlődésük megkönnyíti családtagjaik életét."