
Mi is az a cannabis és hogyan határozzák meg Magyarországon?
A cannabisok a kender alkaloidái. (A kenderből kivonható vegyületek. a szerk. ) A Cannabis sativa (vadon termő kenderfajta) tartalmazza legmagasabb mennyiségben. Nőnemű virágzatát szárítva cigarettában szívják („fű”), ilyen formában használva az alkohol, dohányzás és a kávé után a negyedik leggyakoribb élvezeti szer a világon. Gyantája a hasis. Magyarországon tiltott kábítószer, használata – orvosi használata is – törvénytelen, büntetendő. Ezért hazánkban gyógyszervizsgálat sem zajlott ilyen szerrel.
A szervezetünk és a cannabis
A cannabisokat érzékelő receptorok (érzékelők) nem csak a központi és perifériás idegrendszerben (CB1), hanem az immunsejteken (CB2) is megtalálhatók. Alkaloidjai, melyek hatásáért felelősek: a tetrahydrocannabiol, ami hallucinogén (tehát hallucinációkat, érzéki csalódásokat, tévképzeteket okozhat) és a cannabidiol, melynek nincs pszichoaktív (vagyis a központi idegrendszerre gyakorolt) hatása. A szervezetünkben van egy úgynevezett humán endocannabionid rendszer is, melynek szerepe van az immunrendszer irányításában, az izomtónus szabályozásában és több pszichés folyamatban, mint pl. a tanulás, érzelmi szabályozás, motiváció. Részt vesz az étvágy kialakításában és hatása van az erekre is.
Cannabis az orvoslásban
A kínai orvoslás már i.e. 2700 óta használja a cannabisokat. Orvosi alkalmazása azért merül fel ma is, mert fájdalomcsillapító, izomlazító, hányás csillapító és étvágynövelő hatása is van. A neuropátiás fájdalomra való kedvező hatását több ellenőrzött tanulmány igazolta.
Az orvosi cannabisnak már a definíciója sem egységes. Van, aki így nevezi az orvosi rendelvényre elszívott füvet is, más definíció szerint a csak gyógyászati célra gyártott, csak cannabidiolt tartalmazó készítményeket nevezik annak, melyekben nincs pszichotróp (hallucinogén) tetrahydrocannabiol.
Cannabis alkalmazása és hatása a szkelrózis multiplexben
Az 1980-as évek óta vizsgálják használhatóságát szklerózis multiplexben. A betegségre jellemző fájdalmas izomtónus fokozódások enyhítését célzó klinikai vizsgálatokat végeztek több száz beteggel, ahol a szer hatását placebóval hasonlították össze. Korábban cigarettában, később tablettában, majd szájspray-ben alkalmazták. A cigaretta használata a tüdőrák kockázatát emelte, egyrészt ezért került sor a bevitel módjának módosítására. Másrészt elhagyták a pszichoaktív hatású tetrahydrocannabiolt az oldatból. Előnyös hatásként a betegek az izommerevség csökkenését, a fájdalmak enyhülését és az alvás javulását jelölték meg. Egyértelműen kedvező (szignifikáns) hatást csak a szubjektív skálák használatával lehetett kimutatni, melyek során a beteg egy skálán megjelöli, hogy érzi magát, bizonyos tünete hogyan változott. Az objektívebb pontozórendszerek, mint pl. az izommerevség mértékének megítélésére használt Ashworth skála alkalmazása nem mutatta ezt a statisztikailag igazolható javulást.
Kanadában 2001-ben indult a „medical marihuana program”. Mivel a marihuanas cigaretta emeli a tüdőrák kockázatát, áttértek a részlegesen analóg oldatokra (spray). A hatásmechanizmus nem teljesen tisztázott. A fájdalmas izommerevség oldására javasolják.
Az Egyesült Államokban végzett vizsgálatok sem adtak a spaszticitás enyhítésére objektíven mérhető kedvező eredményt, csak a szubjektíve visszajelzések alapján regisztráltak javulást. A fájdalom csökkenésének megítélése pedig szintén szubjektív.
Továbbra is csak egyes országokban engedélyezték az orvosi cannabis használatát, de ezekben is csak másodvonalbeli, tüneti szerként a fájdalmas izomtónus fokozódás (spazmus) kezelésére. A másodvonalbeli azt jelenti, hogy akkor rendelhető, amikor a hagyományos összes szer, jelen esetben izomlazító, hatástalannak bizonyul.
Ellenjavallat, mellékhatások
Ellenjavallt schizofréniában, bipoláris zavarban, epilepsziában, egyes szívbetegségekben és annál, aki allergiás rá.
Mellékhatásai: szédülés, koordinációs zavar, kóros fáradékonyság, fejfájás, feledékenység, figyelemzavar. Nőhet a közlekedési baleset valószínűsége.
A szklerózis multiplex lefolyására nincs hatása.
dr. Mátyás Klotild
neurológus főorvos
a magyarsminfo.hu orvos-szakértője
Fotók:
cannabis.jpg
forrás: pixabay.com